Başbakan Yardımcısı Akdağ: Kıbrıs’taki gençlerimize hükümet olarak destek vermeye devam edeceğiz

0
321

Başbakan Yardımcısı Akdağ, “Kıbrıs’taki çocuklarımıza, gençlerimize elbette ki hükümet olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, “Beşeri sermayeyi ne kadar geliştirirseniz ve ne kadar güçlü olursa, o kadar kolay kalkınıyorsunuz. Bu itibarla Kıbrıs‘taki çocuklarımıza, gençlerimize elbette ki hükümet olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Akdağ, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova’yı ve beraberindeki heyeti, makamında kabul etti.

Kabulde yaptığı konuşmada, KKTC heyetine ziyareti için teşekkür eden Akdağ, hükümet adına Başbakan Binali Yıldırım’ın görevlendirmesiyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili ekonomik iş birliği ve kalkınma konusunda sorumluluğunun kendisine verilmesinden dolayı meseleyi yakından takip etme imkanı olduğunu belirtti.

Akdağ, “Gördüğüm şudur. Ciddi bir potansiyel var. Bu potansiyel, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kalkınması için el ele verildiğinde kısa sürede kalkınmayı çok ileri seviyeye götürecek bir potansiyeldir. Bunu kesinlikle müşahede ettiğime inanıyorum. Burada önemli olan kalkınma meselesine odaklanmak.” şeklinde konuştu.

“Gençlerin bu şekilde yetişiyor olması çözümü kolaylaştıracak bir iş”

Kalkınma meselesinde orta ve uzun vade açısından eğitimin önemini bildiklerini ifade eden Akdağ, şunları söyledi:

“Beşeri sermayeyi ne kadar geliştirirseniz ve ne kadar güçlü olursa, o kadar kolay kalkınıyorsunuz. Bu itibarla Kıbrıs’taki çocuklarımıza, gençlerimize elbette ki hükümet olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Kıbrıs ziyaretlerimde şunu da gördüm, Türkiye’ye gelen öğrenciler var. Proje dahilinde zannediyorum 5 bin civarında Çanakkale’yi ziyaret eden öğrenci olmuş.

Bir grup öğrenci ve öğretmenleri ile beraber Yunus Emre Merkezimizde toplantı yapma imkanım oldu ve gerçekten onların da, bizim de gözlerimizi yaşartacak çok güzel konuşmalar oldu. Gençler mükemmel bir milli şuur gösteriyorlar. Kendi tarihlerini, Türklüklerini, geleceklerini çok iyi kavramışlar, umut verici gerçekten. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, güneyindeki Rumlar karşısında onlarla münasebetlerinde güçlü olması, gençlerin de bu şekilde yetişiyor olması orada çözümü kolaylaştıracak bir iş.”

Çözüm denildiğinde ilk akla gelen unsurun kalkınma olduğunu dile getiren Akdağ, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kalkındıkça mesele kolaylaşacaktır. Zaten kalkınmanın da anlamı şu, insanlar huzur içinde, refah içinde yaşayacak. Allah’a şükürler olsun, Türkiye Cumhuriyeti bu topraklarda var oldukça, Cenab-ı Allah kıyamete kadar payidar kılsın, Kıbrıs Türkü’nün beraberliğini sağlama hususunda hiçbir tereddüt yok. Önemli olan kalkınma meselesi. El birliğiyle bunu sağlayacağız.” diye konuştu.

“Türkiye’nin varlığı KKTC’nin teminatıdır”

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Berova da kendilerini kabul ettiği için Akdağ’a teşekkür ederek, Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasında her zaman çok sıkı ilişkilerin olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin desteğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin çok mesafe kat ettiğini belirten Berova, “Milli Eğitim Bakanı olarak Milli Eğitim adına geçen yıl anavatanımız Türkiye’den yaklaşık 22 milyon lira destek aldık. Bu bağlamda da ülkemizdeki okullarımızın alt yapısını geliştirme adına pek çok çalışmalar yürüttük.” dedi.

“Türkiye’nin varlığı ve güçlü bir devlet olarak devamı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin teminatıdır. Bundan sonraki süreçte de anavatan Türkiyemizin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her zaman yanında olacağına inancımız tamdır.” ifadelerini kullanan Berova, Türkiye’den eğitim ve kültür için yaptıkları projelerde destek istediklerinin altını çizdi.

 

A.A.

4