Başbakan Yıldırım: Türkiye, demokrasi ve refah yolunda asla geri adım atmayacak

0
252

Başbakan Yıldırım, “Türkiye, demokrasi ve refah yolunda asla geri adım atmayacak. Her kim ‘AK Parti’ye muhalefet edeyim’ diye Türkiye’ye muhalefet ederse mutlaka mahcup olur.” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Kilis 6’ncı Olağan Kongresi’ndeki konuşmasına, “ensar şehir”, “kardeşliğin, dayanışmanın şehri”, “dünyanın en merhametli şehri” olarak nitelendirdiği kenti ve ilçelerini selamlayarak başladı.

“Bu kadar misafir başka ülkede olsaydı, o şehirler, ülkeler bu yükü kaldıramazdı.” diyen Yıldırım, onların gönüllerinin geniş, yüreklerinin Kilis halkı kadar cesur ve zengin olmadığını belirtti.

Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin büyümeye, kalkınmaya ve ekonomisini büyütmeye devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye, demokrasi ve refah yolunda asla geri adım atmayacak. Her kim ‘AK Parti‘ye muhalefet edeyim’ diye Türkiye’ye muhalefet ederse, mutlaka mahcup olur. Bunu geçmişte herkes gördü, gelecekte de herkes görecek. Meşru hükümete, seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı söylenen her gayrimeşru söz Türkiye’ye karşı söylenmiştir, bu böyle bilinmelidir. Bu ülke için gece gündüz çalışanların yoluna taş koymaya çalışan her girişim, karşısında 80 milyon vatan evladını, Türk milletini, Kilis’i, Türkiye’yi bulur.”

“En güçlü ekonomiler arasında yerimizi aldık”

Türkiye’ye 15 yılda yapılan yatırımları anlatan Yıldırım, bölünmüş yolu 25 bin kilometrenin üzerine, hızlı tren hattını ise bin 500 kilometreye çıkardıklarını vurguladı.

Türkiye’yi havacılık alanında dünyanın sayılı ülkeleri arasına getirdiklerine dikkati çeken Yıldırım, “Türkiye işte bu dev yatırımlarla geleceğini inşa ediyor, geleceğini hazırlıyor. AK Parti iktidarından önce Türkiye’de ihracat yapabilen 12 il vardı. Bugün Allah’a şükür 81 ilimiz ihracatı öğrendi, ticareti öğrendi. Bugün dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yerimizi aldık. 2002 yılında Türkiye’de bir yılda 91 bin otomobil satılırken, 2017’de 760 bin otomobil satıldı. İşte Türkiye’nin geldiği nokta bu.” diye konuştu.

“Proje hazırlıklarını yaptırıyoruz”

Kilis’e ulaşım konusunda yapılan yatırımlar hakkında da bilgi veren Yıldırım, “Biliyorsunuz, Suriye ile bir zaman ilişkilerimiz iyiydi o zaman bir karar vermiştik, Antep-Kilis-Halep hızlı demir yolu. Unutmuş değiliz, vazgeçmiş değiliz. İnşallah Suriye’de de işler yoluna girdiğinde bu demir yolunu da yapacağız. Proje hazırlıklarını da yaptırıyoruz, hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

a.a
4