Yaralı bulduğu kuğu 33 yıldır can yoldaşı oldu

0
356

Edirneli hayvansever Recep Mirzan, 33 yıl önce yaralı halde bulduğu ve tedavi ettirdiği kuğuyu yanından ayırmıyor.

Edirne‘de hayvansever Recep Mirzan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1984 yılında postacı olarak çalışırken bir tarlada yaralı halde bulduğu kuğuyu iyileştirdikten sonra evinin bahçesinde beslediğini anlattı.

Yıllar önce eşinin vefat ettiğini, zamanının büyük bölümünü çok sevdiği hayvanlarıyla birlikte geçirdiğini belirten Mirzan, en yakın dostunun “Garip” ismini verdiği kuğu olduğunu söyledi.

Recep Mirzan, kuğu ile arasındaki dostluğu tarif etmenin zor olduğunu ifade ederek, “Yaklaşık 33 yıldan bu yana Garip benim can yoldaşım oldu. Her gün 1-2 saat onu gezdiriyorum. Peşimi hiç bırakmıyor, beraber konuşuyoruz, kısacası hayat arkadaşım oldu diyebilirim. Ölünceye kadar beraberiz zaten ben öldükten sonra bilmem nasıl olacak.” diye konuştu.

Mirzan, kuğuyu buğday ve mısırla beslediğini anlatarak, “Yabancı biri yanıma geldiğinde gagasını yere vuruyor, kanatlarını açıyor ve bağırmaya başlıyor. Hemen yanıma geliyor. Beni korumaya çalışıyor ve kıskanıyor galiba” dedi.

Geçen yıllarda Meriç Nehri’nin taşmasıyla bahçesinin su altında kaldığını, yetiştirdiği kaz ve ördeklerin akıntıyla kapıldığını dile getiren Mirzan, sadece kuğunun hayatta kalabildiğini vurguladı.

A.A
4